مهم‌ترین عامل خرابی ایزوگام برخورد اجسام برنده و تیز با سطح ایزوگام است که باعث سوراخ شدن یا پارگی آن می‌شوند و از محل آسیب، رطوبت به ساختمان نفوذ خواهد کرد.

تمام اجسامی که دارای لبه‌های تیز هستند می‌توانند به ایزوگام آسیب برسانند. برخی از این اجسام عبارتند از:

  1. کفش‌های دارای یخ شکن یا کف خشن
  2. پایه‌های فلزی کولر
  3. پایه نردبان فلزی
  4. میخ و اجسام کوچک فلزی
  5. شن و ماسه تیز که روی آن اجسام دیگر قرار بگیرد
  6. اجسام سنگین و دارای لبه تیز

برای حفاظت از ایزوگام به شکلی که بتواند سال‌ها برای شما کار کند و از ورود آب و رطوبت به ساختمان جلوگیری کند، لازم است تا نکات ایمنی لازم را در نظر داشته باشید. برای مثال پیش از قرار دادن پایه‌های کولر روی بام، از یک قطعه ایزوگام اضافی در زیر آن استفاده کنید تا پایه‌ی کولر به سطح بام آسیب نرساند.

بهتر است هر چند وقت یک بار سطح پشت بام را با استفاده از جارو تمیز کنید تا اجسام نوک‌تیز و برنده روی آن باقی نمانده باشد.

از انبارش اجسام سنگین روی پشت بام خودداری کنید و مراقب باشید هنگام تعمیر کولرها، سطح ایزوگام آسیب نبیند.

نصب ایزوگام

برخی علت‌های دیگر که می‌تواند به ایزوگام آسیب برساند

خرابی به دلیل برخورد با مواد شیمیایی

برخی از مواد شیمیایی می‌توانند ایزوگام را خراب کنند و یا باعث سوراخ شدن آن شوند. دقت کنید که هرگونه ماده‌ی شیمیایی یا مخرب دیگر روی ایزوگام قرار نگیرد و در این زمینه نکات ایمنی لازم را رعایت نمایید.

نصب بدون دقت

اگر نصب ایزوگام به دقت انجام نشود و رطوبت در زیر سطح ایزوگام باقی بماند یا شن و ماسه در زیر آن وجود داشته باشد، عمر ایزوگام کاهش پیدا می‌کند. بنابراین بهتر است برای افزایش عمر و دوام ایزوگام از نصاب‌های با تجربه‌ی ایزوگام استفاده نمایید.

باقی ماندن آب روی ایزوگام

پیش از نصب ایزوگام باید شیب سطح ایزوگام به درستی تنظیم شود تا آب باران در مناطقی از ایزوگام جمع نشود و به سمت آبریز هدایت شود. باقی ماندن طولانی‌مدت آب روی ایزوگام، عمر آن را کاهش می‌دهد و باعث خرابی آن می‌شود.

مراقبت از ایزوگام با سیمان

استفاده از آسفالت یا سیمان برای پوشش ایزوگام یکی از روش‌هایی است که می‌تواند از برخورد اجسام به طور مستقیم با ایزوگام جلوگیری نماید. برای انتخاب روش مناسب جهت پوشش ایزوگام علاوه بر رعایت نکات اجرایی، لازم است تا نکات مهندسی در افزایش وزن ساختمان نیز در نظر گرفته شود و در تمام شرایط این روش، قابل انجام نیست.

ترمیم، تعویض و نصب ایزوگام

اگر برای پوشش پشت بام یا ترمیم و تعویض ایزوگام به دنبال یک تیم خبره و با تجربه هستید، با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *