نصب ایزوگام در شرایط زیرسازی مختلف به تجهیزات کمکی گوناگونی نیاز دارد تا کارایی لازم و چسبندگی مناسب برای عمر طولانی ایزوگام به دست بیاید. یکی از موادی که در هنگام نصب ایزوگام مورد استفاده قرار می‌گیرد، چسب ایزوگام است و بسته به شرایط موجود و تشخیص نصاب ایزوگام ممکن است استفاده از آن نیاز باشد.

چسب ایزوگام

چسب ایزوگام چیست ؟

هنگامی که قصد ترمیم ایزوگام را داشته باشیم و سطح زیرین ایزوگام از کیفیت و مسطح بودن کافی برخوردار نیست و یا هنگامی که سطح زیرین ایزوگام دارای حفره‌ها و ناصافی‌هایی است مثلا نصب ایزوگام روی آسفالت با کیفیت پایین یا نصب ایزوگام روی لایه بتنی، برای ایجاد چسبندگی بیشتر از چسب ایزوگام استفاده می‌شود.

چسب ایزوگام با استفاده از از قیر و امولسی فایر تولید می‌شود. پس از خشک شدن چسب ایزوگام، تنها قیر باقی می‌ماند و سطح برای نصب ایزوگام کیفیت لازم را پیدا می‌کند.

روش استفاده از چسب ایزوگام

چسب ایزوگام برای استفاده نیازی به گرم کردن ندارد و به همین دلیل استفاده از آن سریع و آسان است. تنها پس از نصب مدتی( حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ) باید منتظر بمانیم تا سطح کاملا خشک شود و شرایط برای نصب ایزوگام اصلی آماده شود.

از چسب ایزوگام بسته به شرایط زیرسازی موجود، به مقدار مناسب استفاده می‌شود. معمولا یک لایه چسب ایزوگام برای زیرسازی کافی است.

چسب ترمیم ایزوگام

اگر ایزوگام نصب شده روی بام آسیب دیده باشد، آسیب‌هایی مثل ترک یا پارگی یا سوراخ شدن و ایزوگام به طور کل وضعیت مناسبی داشته باشد، برای ترمیم نقاط آسیب دیده می‌توان از چسب ترمیم ایزوگام استفاده نمود. چسب ترمیم ایزوگام نامی کلی است که می‌تواند به چسب ایزوگام یا پرایمر ایزوگام یا سایر عایق‌های پلیمری مایع گفته شود. هر نوع ماده‌ای که شکل مایع داشته باشد و پس از خشک شدن کار عایق‌کاری را به انجام برساند برای ترمیم ایزوگام قابل استفاده است.

تنها توجه به این نکته ضروری است که اگر ایزوگام دارای خرابی‌های گسترده است، بهتر است ابتدا بخش‌های آسیب دیده را از سطح جدا کنید و از یک لایه ایزوگام جدید در این قسمت‌ها استفاده نمایید. ترمیم با چسب یا پرایمر تنها زمانی توصیه می‌شود که خرابی محدود به ترک‌ها و سوراخ‌های کوچک باشد و برای خرابی‌های بزرگ‌تر و ایزوگام مستهلک، بهتر است ابتدا بخش‌های دارای خرابی از سطح جدا شوند.

مزایای استفاده از چسب ایزوگام

چسب ایزوگام دارای مزایای مختلفی است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  1. ایجاد چسبندگی زیاد با ایزوگام و نصب بسیار بهتر ایزوگام و عمر بیشتر آن
  2. استفاده‌ی آسان و عدم نیاز به گرما یا حلال
  3. پوشش مناسب سطوح ناصاف مثل آسفالت یا بتن
  4. پوشش مناسب ایزوگام‌های ترک خورده و قدیمی به آسانی

علاوه بر این چسب ایزوگام حالت سیال ندارد و استفاده از آن در زیر ایزوگام باعث چسبندگی بسیار خوب ایزوگام به سطح زیرین و همچنین به دلیل اینکه چسب ایزوگام رطوبت را از خود عبور نمی‌دهد، می‌تواند کیفیت ایزولاسیون بام را در مناطقی که دارای رطوبت و باران زیاد هستند، بهبود بدهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *