ایزوگام عایقی است که ضخامت نسبتا کمی دارد و هدف اصلی آن عایق‌کاری برای جلوگیری از ورود رطوبت به ساختمان است. ولی این عایق توانایی تحمل شرایط فشار و مواد شیمیایی و اجسام نوک تیز را ندارد و به آسانی می‌تواند در شرایط غیر استاندارد آسیب ببیند.

به همین دلیل لازم است تا با روش‌هایی در زمانی که احتمال خرابی ایزوگام وجود دارد، از آن جلوگیری کنیم. یکی از روش‌های مفید برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به ایزوگام، استفاده از ملات ایزوگام است.

ایزوگام

سطح ایزوگام در تماس با فضولات پرندگان یا اجسام نوک‌تیز یا مواد شیمیایی و رفت آمد زیاد می‌تواند به آسانی خراب شود. با از بین رفتن لایه‌ی فویل نصب شده روی ایزوگام، اشعه‌ی خورشید می‌تواند به لایه‌های زیرین نفوذ کند و با افزایش دما و همچنین ایجاد پوسیدگی، به زودی نیاز به ترمیم و تعویض ایزوگام را برای شما به همراه بیاورد.

جلوگیری از خرابی ایزوگام با ملات محافظ

ملات محافظ ایزوگام به روش‌ها و موادی گفته می‌شود که تماس مستقیم ایزوگام را با فضای بیرونی از بین می‌بند. ملات ایزوگام ممکن است به صورت سنتی با استفاده از ماسه و سیمان تهیه و پوشش شود یا می‌تواند از ترکیبات پیشرفته‌تر و سبک‌تر مثل عایق‌های نانو انتخاب و اجرا شود.

یک لایه‌ی محافظ روی ایزوگام از خرابی سطح ایزوگام جلوگیری می‌کند و اگر رنگ روشنی داشته باشد، دمای خورشید را نیز منعکس می‌کند تا گرمای کمتری به ایزوگام و ساختمان وارد شود.

با حفاظت فیزیکی از ایزوگام و جلوگیری از تابش نور خورشید، عمر مفید ایزوگام به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند و نیاز به ترمیم و تعویض آن در مدت‌های بسیار بیشتر نیاز خواهد شد.

انتخاب عایق مناسب برای پوشش ایزوگام

اینکه از چه روش و چه ابزاری برای پوشش ایزوگام استفاده کنیم بستگی به نوع استفاده از ایزوگام دارد. در پشت بام‌هایی که عوامل مخرب وجود ندارد، نیاز به نصب لایه‌ی محافظ بیشتر وجود ندارد ولی در محل‌هایی که ممکن است به دلایل مختلف سطح آن آسیب ببیند، این کار ضروری است.

ملات محافظ ایزوگام برای سرویس‌های بهداشتی و حمام

هنگام استفاده از ایزوگام برای پوشش کف سرویس‌های بهداشتی و حمام، استفاده از ملات محافظ ضروری است. این ملات که با سیمان و ماسه آماده سازی می‌شود، کمک می‌کند تا هنگام نصب موزائیک و سرامیک، سطح ایزوگام آسیب نبیند و عایق‌کاری کف از بین نرود. بنابراین بهتر است در زمان مناسب توسط نصاب ایزوگام این حال حتما انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *