ایجاد فضای سبز در پشت بام زیبایی بصری برای ساختمان به همراه می‌آورد و همچنین می‌تواند به محلی برای استراحت ساکنین ساختمان باشد. ایجاد روف گاردن یا باغچه در پشت بام به رعایت اصول ایمنی و فنی متعددی نیازمند است و یکی از نیازمندی‌ها ایجاد عایق‌بندی مناسب برای جلوگیری از نفوذ آب به ساختمان است.

ایزولاسیون روف‌گاردن باید دارای عمر طولانی باشد و بتواند در برابر تماس مستمر با آب، کارایی سطح بالایی از خود نشان بدهد. کوچک‌ترین مشکل در عایق‌بندی روف گاردن، مشکلات زیادی را برای ساختمان ایجاد می‌کند.

روف گاردن

عایق‌کاری روف گاردن چه طور انجام می‌شود ؟

ایزوگام و قیرگونی در روف گاردن

برای دستیابی به بالاترین کارایی و امنیت، عایق‌کاری باغچه پشت بام معمولا در چند لایه انجام می‌شود که یکی از این لایه‌ها ایزوگام یا قیرگونی است که ممکن است به صورت دولایه روی هم انجام شود. این لایه در پایین‌ترین سطح قرار می‌گیرد و سپس چند لایه‌ی محافظ دیگر بر روی آن نصب می‌شوند.

لایه‌های دیگر عایق‌کاری روف گاردن

لایه‌های دیگر مورد استفاده بر اساس تشخیص و طراحی مهندسین می‌توانند از بین موارد زیر انتخاب شوند:

  1. لایه‌های عایق ژئوممبران
  2. عایق‌های نانو و مایع که روی سطح پخش و سپس خشک می‌شوند
  3. لایه‌های محافظ ریشه یا ژئوتکستایل که از تماس گیاهان و خاک با لایه‌های شیمیایی زیرین جلوگیری کند.

محافظت از ریشه‌های گیاهان

در عایق‌کاری روف گاردن حتما باید از لایه‌هایی استفاده شود که بتواند در مقابل نفوذ ریشه‌ی گیاهان مقاومت ۱۰۰ درصدی از خود نشان بدهد. نفوذ ریشه در هر لایه از عایق، باعث از بین رفتن تمام برنامه‌ریزی‌ها خواهد شد.

محافظت از گیاهان و خاک از برخورد با مواد شیمیایی

در عایق‌کاری روف گاردن حتما باید از موادی استفاده شود که برخورد خاک و گیاهان را با عایق‌های رطوبتی که اغلب مواد شیمیایی مضر برای گیاهان دارند، تضمین نماید. در غیر این صورت گیاهان و خاک آلوده شده و ممکن است از بین بروند.

نکات ایمنی اجرای روف گاردن

علاوه بر نکات مربوط به عایق‌کاری روف گاردن، نکات ایمنی و فنی متعدد دیگری نیز وجود دارد. از جمله اینکه باید تلاش شود تا وزن روف گاردن تا حد ممکن کم باشد. برای دستیابی به این هدف از خاک‌های سبک و گیاهان سبک که حجم آب زیادی در خود نگهداری نمی‌کنند استفاده می‌شود.

همچنین از گیاهانی می‌بایست استفاده شود که بتوانند در مدت طولانی‌تری بدون نیاز به آبیاری زنده بمانند.

در اجرای روف گاردن باید نکات ایمنی در زمان باد شدید یا طوفان احتمالی نیز در نظر گرفته شود و اجرای باغچه به شکلی باشد که در صورت وزش باد شدید، احتمال سقوط گیاهان از بام به پایین وجود نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *